Powrót do: Dom

Do czego służy duży zbiornik buforowy


Często w systemach grzewczych zachodzi potrzeba magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii. Sposobem na takie przechowywanie energii są zbiorniki buforowe. Dzięki nim wyprodukowana w nadmiarze energia może być wykorzystana później, kiedy będzie bardziej potrzebna. Jest to dodatkowy koszt, ale tylko na początku. Badania dowiodły bowiem, że zbiorniki buforowe odgrywają dużą rolę ekonomiczną podczas eksploatacji systemu grzewczego.

Jakie są rodzaje zbiorników buforowych?

Zarówno mały, jak i duży zbiornik buforowy możemy przyporządkować do jednej z następujących kategorii: zbiornik akumulacyjny, w zasobniku lub z wbudowaną wężownicą ewentualnie buforem biwalentnym. 

Zbiorniki buforowe akumulacyjne służą do gromadzenia ciepła grzewczego w obszarach mieszkalnych a także małych zakładach przemysłowych. Jeśli dodamy do nich opcję zbiornika w zasobniku, będą mogły zostać wykorzystane również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Ostatni rodzaj zbiorników służy do współpracy np. z pompami ciepła.

Czy duży zbiornik buforowy czy może raczej mniejszy?

Zasady projektowania zbiorników określają ich minimalną pojemność. Zazwyczaj jest ona szacowana na 20-30 litrów na 1 kW mocy kotła. Ale lepiej projektować je z naddatkiem. Przykładowo dla kotła 25 kW najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zbiornik o pojemności 1000l.

Dlaczego warto zainwestować w zbiornik buforowy?

Problem z kotłami na paliwo stałe i połączoną z nimi instalacją grzewczą polega na tym, że kocioł jest najbardziej wydajny kiedy pracuje w trybie tzw. wysokotemperaturowym. Natomiast dla systemu grzewczego najbardziej optymalny jest system niskotemperaturowy

Duży zbiornik buforowy (czytaj więcej) stanowi doskonałe rozwiązanie tego problemu. Z jego udziałem bowiem możliwe staje się spalanie paliwa z maksymalną dopuszczalną przez kocioł wydajnością a potem, po prostu zmagazynowanie uzyskanej energii.

Z badań wynika, że zbiorniki buforowe obniżają zapotrzebowanie kotła na paliwo nawet dwukrotnie. Wynika to z faktu, że kotły często pracują w warunkach niedoboru powietrza, jeśli jest ciepło i sporo paliwa jest przez nie marnowane. Duży zbiornik buforowy pozwala ograniczyć to marnowanie. 
KOMENTARZE:

Brak komentarzy