Powrót do: Hobby

Gdzie kupić kwalifikowane nasiona zbóż


Celem większości upraw jest osiągnięcie wysokich plonów. Jest to chyba oczywiste. Jednym z podstawowych czynników, które decydują o tym czy plony faktycznie takie będą czy nie są zastosowane nasiona zbóż, a dokładnie ich jakość. Oczywiście jest też szereg innych czynników związanych z glebą czy klimatem, ale zdecydowanie bez dobrego ziarna nie będzie dobrych plonów. Dlatego wybierając materiał siewny warto decydować się na tzw. nasiona kwalifikowane, w przypadku których mamy wręcz gwarancję jakości. 

Dlaczego warto zdecydować się na nasiona kwalifikowane?

Kwalifikowane nasiona zbóż to produkt najwyższej jakości. Zazwyczaj posiadają one bardzo wysoki potencjał plonotwórczy oraz cechują się bardzo wysoką zdrowotnością. Jest tak nie bez powodu. Materiał siewny, zanim zostanie uznany za kwalifikowane nasiona zbóż przechodzi bowiem bardzo restrykcyjną selekcję, podczas której wybiera się tylko ziarna najwyższej jakości.

W połączeniu z dobrymi praktykami agrotechnicznymi oraz warunkami środowiskowymi i klimatycznymi, takie ziarna nie maja prawa nie wydać dobrego plonu. Kwalifikowane nasiona zbóż to dobry wybór ponieważ znamy ich parametry oraz zdolność do kiełkowania. Rolnik zna również ich czystość oraz może precyzyjnie ustalić normę wysiewu. W przypadku takich ziaren maleje również ryzyko wystąpienia przegęszczone łanu.

Co decyduje o wysokiej jakości ziarna kwalifikowanego? 

Nasiona zbóż zanim zostaną uznane za materiał kwalifikowany przechodzą bardzo surową selekcję, która zaczyna się już na polu uprawny,. Następnie w laboratorium przeprowadza się kolejne analizy, które pozawalają wybrać do dalszego przetworzenia tylko ziarno najwyższej jakości. 

Są nie tylko badane, ale również kilkukrotnie oczyszczane, tak aby mieć pewność, że przez całą procedurę przejdą tylko te najlepsze; Bardzo ważnym elementem przygotowania jest również proces zaprawiania, zazwyczaj owiany tajemnicą przez producenta. Zaprawa ma równie duży wpływ na jakość materiału kwalifikowanego, jak samo ziarno. Dlatego warto wybierać nasiona i materiał siewny pochodzący od renomowanych producentów. 
KOMENTARZE:

Brak komentarzy